- yoo yoo kesinlikle dokunamazlar. - rutin bir işlem, yapılması gerekiyor - kabul etmiyorum ya, istemiyorum - bizim isteğimize göre...

Onun Sağlığı İçin..

/
19 Comments

- yoo yoo kesinlikle dokunamazlar.
- rutin bir işlem, yapılması gerekiyor
- kabul etmiyorum ya, istemiyorum
- bizim isteğimize göre değil, yasal bir durum
- hayır dedim, biraz büyüsün sonra bakalım
- yalnızca bir saniyelik, anlamayacak bile
- ne demek anlamayacak, olamaz ya, yapmasınlar
- acıyı anlamayacak bile, kucağında kalsın
- daha çok küçük ama çok minik gerçekten
- göğsünde tutarsın, kokunu alır
- kıyamıyorum, nolur yapılmasın
- bende elini tutarım gücümü alır
- bakamıyorum bile ellerim titriyor
- onun sağlığı için

                                                                         ***
                   "Onun Sağlığı İçin" denildiğinde, benim için her şey anlam kazanmıştı.

Aşı yaptırmak, yeni doğan bebeğe yapılacak aşılar, aşı takvimi, aşının içerikleri, özel aşılar, zorunluluklar..türlü türlü durumlar.. sanırım hamilelik boyunca hiç mi hiç araştırmadığım bir konuydu bu.. Her hazırlığı araştırarak, danışarak, hesaplayarak yapan ben belki de en hassas konulardan birisine hiç hazırlanmamıştım..Sebebini biraz düşününce bulmak zor olmadı tabiki:)

Bilinçaltımda, okullarda vurulduğumuz, ağlayarak eve döndüğümüz, ateşler içinde kol ağrıları ile geceyi geçirdiğimiz o günler kalmış demek ki, bana aşı denilince çok sevimsiz, bol ağrılı, çok korkulu hisler veriyordu..

Defne'nin her vurulduğu aşı da ve yaşadığımız ağrılı ateşli halsiz süreçte anladım ki aslında sevimsiz olduğu kadar da koruyucu, önleyici bir durum bu..
Evet vücuda yüklenenlere bakıldığında kolay bir karar olmamakla birlikte zaten birçok aile aşı yaptırmaktan imtina ediyormuş onu da gözlemlemiş oldum.. Özel yada zorunlu hiç bir aşı yapılmamış çocuklar da var bunca zaman hastalanmamış.. Ama taşıyıcı olma riski elbette olabilir..

Doğru olan yapılması mı yapılmaması mı bilemiyorum çünkü çocuk doktoru olup, profesör olup kendi çocuklarına yaptırmamış kişiler ile de karşılaştım..

..ve hal böyle olunca düşündüm ki anneliğin bilimsel bir açıklaması yok :)

Anahtarlar var hayatımızda bizi başka kimliklere dönüştüren.. her kapıyı araladığımızda yeni bir öğretiye götüren.. Anahtarlar var hayatımızda her açtığımız kapıda bize güzel şeyler gösteren..
Anahtarlar var hayatımızda bize rotavirüsü, pnömokoku, menenjiti öğreten :)

Sanıyorum ki hepimizin annelik babalık masalında her şeyden önce gelen de çocuklarımızın sağlığı.. ötesi, berisi, gerisi gerçekten teferruat..


                                                https://www.asidunyasi.com/anasayfa

İlk aşısında saatlerce direnen, istemeyen ve defneden daha önce ağlamaya başlayan benim direncimin üzerinden tam 18 aşı geçmiş,  kendi hastalarına saatlerce aşıyı ve aşı takvimini anlatan doktorların çocukları aşı vurulmamış..

Şimdi bu bilmeceyi bir anneden başka kim, nasıl çözebilir ki :)BENZER YAZILAR

19 yorum:

 1. 1DefneMasalı! ismin ne bilmiyorum zaman zaman Defne! de diyorum ama anla beni :)))
  üç aşı var DBT -difteri,boğmaca,tetanoz- bunu kesin yaptırıyorlar, diğerlerini es geçiyorlar diye biliyorum ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Feray ben :) Defne de olur :)

   Sil
  2. Ben de fatime, Feray 😂😂😂 ilk defa ismimi söyledim heeee
   Çok memnun oldum 😉

   Sil
  3. bende cok memnun oldummmm :) bir ilk oldugu için cok daha bi memnun oldumm :)

   Sil
 2. Belli hastalıklarda aşının koruyucu olduğunu düşünüyorum. Ama grip gibi bazıları da gereksiz bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet bende grip aşısı konusunda çok olumlu değilim, büyüklerde dahil çok etkisi olduğuna inanmıyorum.. farklı yollarla korunmak daha uygun sanki o gibi durumlarda

   Sil
 3. Ah ah aşı ne ki bir de kan verme olayı var. Gerçekten gerekli olduğunu düşünmedikçe ben de kaçınıyorum aslında. Kızım doğduğunda yenidoğan sarılığı için topuğundan kan aldıklarında hastanenin dışına kaçmıştım ağlamasını duymamak için, zamanla alışıyor insan. Sağlıkla ilgili sorunlarımızın hep böyle kontrol rutini içerisinde yer alması dileğimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evett topuk aşısı da fena şimdi hatırladım onu da yaaa :) aminn inşallah.. sadece kontrol amaçlı önleyici işlemler için konuşmak ne güzel..

   Sil
 4. Hamileliğim boyunca her gün kendi kendime iğne yaptım. 'vay be annelik beni ne kadar cesur biri yaptı' diye düşündüm. Fakat o cesaret birdenbire yok oldu. bebeğimin hiçbir aşısına bakamadım,odada duramadım.Annelik fena bir şeymiş...defneden önce ağlamaya başlamanı anlayabiliyorum...hep sağlıklı olsun yavrular :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende normalde dirayetliyimdir kendi ağrı eşiyim yüksektir, hastanede refakatçi olabilirim ama o aşı dönemleri zorlandım biraz :) ama şükürler olsun ki bir hastalık sebebiyle olan şeyler değil bunlar..

   Sil
 5. İadeyi ziyarete geldim ve yazınıza kapıldım. Ne kadar da içten anlatmışsınız. Henüz yaşamasam da böyle bir duyguyu anlayabildim biraz da olsa. Sağlıkla büyüsün defne:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ziyaretin en hızlısııı :) hoşgeldinizzz :) çok teşekkür ederim amin inşallah..

   Sil
 6. İadeyi ziyarete geldim. Okurken duygulandım. Evli değilim, çocuğum yok ama o duygu paha biçilemez. İlerde insallah.. Cok güzel anlatmışsınız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldinizzzz :) Çok teşekkür ederim, sevgiler

   Sil
 7. İadeyi ziyarete geldim ; merhaba Feray hanım ve yeni güzel anne :)
  Allah sağlıkla ve mutlulukla huzur içinde büyütmek nasip etsin inşallah ... Rabbim yürekten gülümsetsin yaşamı boyunca ...
  Sevgiyle kalın ve mis kokulu Defne'yi benim için de koklayın ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, sevgiyle geldiniz, öperim kokulu kokulu :) görüşmek dileğiyle :)

   Sil
 8. Yeni anne olmuşsunuz nice zorlu ama bir o kadar da güzel günler sizi bekliyor.Sağlıklı,huzur dolu bir ömür sürsün inşaallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin inşallah, çok teşekkür ederim, sevgiler :)

   Sil
 9. Bu etkinlikler cok faydali oluyor. Firsati olan her anne katilmali.

  YanıtlaSil