biliyor musun bu aralar para biriktiriyorum hem de bol bol............... çünkü zamanı satın alacağım. Kesin karar verdim buna! sadec...

O An ve Anda Yaşanan !

/
55 Comments

biliyor musun bu aralar para biriktiriyorum hem de bol bol...............

çünkü zamanı satın alacağım. Kesin karar verdim buna!

sadece farkettim ki ben para biriktirdikçe zamanın değeri de yükseliyor ve yükselmekle de kalmıyor çok hızlı tükeniyor..

yapmak istediğim onca şey varken ve neredeyse hiç birini yapamamışken zaman tükenip gidiyor..

çocukken hiçbir şey bulamazsam takvim yapraklarının arkasını okurdum mesela şimdiyse önümde sıra sıra dizilmiş kitaplar var özenerek seçtiğim yada arkadaşlardan okuma sırası beklediğim.. ama okuyamıyorum!

mesela uzun uzun yürüyüşler yapardım, düşünmeye, insanları izlemeye, müzik dinlemeye veya bazen yeni açan çiçeklere, sokakta doğan yavru kedilere tanık olacak kadar uzun yürüyüşler.. ama yürüyemiyorum!

tiyatro hayranıydım ben, o sahnenin tozu yüzümü yıkasa rahatsız olmazdım, oyuna erkenden giderdim mesela gelen izleyicilerin yüzündeki heyecanı paylaşabilmek için, sahne ışığının ayarlanmasına şahit olmak herkesin koltuklara yerleşme telaşına tanık olmak ve dekorun her ayrıntısını hafızama kayıt almak için.. ama izleyemiyorum!

kağıdı kalemi ne çok severdim bir bilsen.. dolu bir kağıdın bile boş bir kenarı köşesi olur ya mutlaka hemen karalardım bir şeyler.. yeni bir kelime mesela yada o anda hissettiğim değişik bir his, bir tat veya bir koku.. alalade tasvir ederdim ve tarihi yazardım.. "o AN ve anda yaşanan" değerliydi benim için.. ama yazamıyorum!

bak işte şimdi sana da söylüyorum kesinlikle kararlıyım çok para biriktireceğim ve en çok zamanı ben satın alacağım!

                                                           ***

Ne trajikomik değil mi şu yaptığım;

Zamanı satınalmak için harcadığım da zamAN!

şimdi bunları düşünmek yerine beni bekleyen onca kitaptan birini seçip birkaç satır okumuş olabilirdim mesela yada ofiste iki uç tur yürüyüp düşlere dalabilirdim veya haftasonu için bir tiyatro biletini rezerve ettirmiş olabilirdim.. ama ben hiçbirini yapamadım bu sayfaya bu anı kayıt almaktan başka...

..serzenişler, şikayetler, söylenmeler, isyanlar, sızlanmalar...

yapabildiklerimize susar yapamadıklarımıza şiirler dizeriz..

beyaz yerine siyah giyinmek isteriz hep, bize aitlikleri gizlemek için, bazen kabiliyetlerimizi bile bilmeyiz yani bunu hiç düşünmeyiz, başka yerlerde ararız kendimizde olanları ve durup durup onlara imreniriz..

beynimiz de hep bir karmaşadadır, gönlümüzde ! onları hiç rahat bırakmayı sevmeyiz, isteriz ki kaosta kalsınlar hep tilkilerin kuyruğunu bağlamaya çabalasınlar.. ya hep geçmişte yaşasın yada gelecek için kaygılansınlar..

peki ya şimdi.. şuAN.. ?

yaşamıyor muyuz.. durdu mu dünya? bitti mi hayat?

belki de bugün hatta şimdi yapamıyorum diye sızlandığımız her şeyi listeleme günüdür!

ne dersin?

ben yapmaya başladım bile, seni de beklerim :)
BENZER YAZILAR

55 yorum:

 1. "An" ı kaçırdığımız bu devirde motive edici bir yazı olmuş...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Unutuyoruz çoğu zaman hiç bitmeyecek gibi geliyor gün yada haftalar :)

   Sil
 2. Çok güzel yazmışsınız. Okuyan herkes kendini görecektir bu yazıda, eminim. :) Biz kendimize yapay dertler, sorunlar, hedefler üretirken hayatın güzelliklerinden mahrum kalıyoruz, anı yaşayamıyoruz. Ya geçmişteyiz, ya gelecekte. Zaman da akıp gidiyor haliyle... Kendi adıma "silkeleyici" bir yazı oldu, teşekkür ederim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimiz bir şeyler yapma gayretindeyiz ama sürekli karmakarışık oluyoruz sanırım, hem zamana müdahale isteğimiz var hem her şeyi akışına bırakıyoruz.. ama zaman durmuyor dediğin gibi Serhat, ben teşekkür ederim :)

   Sil
  2. İlk mim yazımı yazdım, sizi de mimledim yazmak isterseniz. :)

   Sil
 3. Serhat Ocak'ın da dediği gibi KENDİMİ GÖRDÜM.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. birbirimize ne çok benziyoruz dimi blog hayatımız iyiki var ki kendimizi aynalıyoruz yazılarla ve aslında biraz tek olmadığını görmek rahatlatıyor da sanırım :)))

   Sil
 4. Ah ahhh şuan da tam beni anlattın tonla birikmiş kitap yarım kalmış okumadıklarım, gitmek istediğim ama hep ertelediğim yerler oysa hayat kısa her şeyi ertelememek lazım dimi ben birkaç gündür bunu idrak ettiğim için yarım bıraktıklarımı tamamlamaya başladım öncelikli hedefim bu :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten ya önce yarım kalanları tamamlamak gerek yoksa yeni hedefler yeni başlangıçlar anlamsız olur bir bahar temizliği lazım demek ki :) listeyi hiç yapamadıklarımdan önce yarım bıraktıklarımla güncelliyorum gözde teşekkürler :)

   Sil
  2. kesinlikle bahar temziliği olsun bunun adı :)) ben yavaş yavaş topluyorum kendimi gerçi liste bende baya uzun :/

   Sil
 5. Aslında anı yaşamadığımız için öyle geliyor.Çünkü;geçmişte yaşıyoruz : )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet hep bir keşke, ya yapsaydım, tüh yapamadım demekle geçiyor günler.. söylenecek şey aslında yapıyorum ve bunu artık düzenli ve sürekli yapacağım.. ama nerddeeeeee :)))))

   Sil
 6. Kısacası önceden zaman vardı para yoktu.. Şimdi para var zaman yok :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hamdi kesinlikle süper özetlemişsin :))

   Sil
 7. becerememekten korkuyoruz kim bilir belkide cesaret edemiyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yapamasakta en azından denemiş olsak arkamızda bıraksak ah keşke yapsaydım demesek tam süper olacakta.. ben hem sızlanıp hem cesaretsizlerdenim :)))

   Sil
  2. senden bi tanede burada var :)

   Sil
 8. Ne güzel söylemişsiniz :) pazartesi başlıyoruz bi bakıyoruz cuma olmuş :) su gibi geçiyor zaman, takipteyim ve sizi de bana beklerim sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cuma bile değil diğer haftaya uyanmışız :))))) ne satınalınabiliyor ne durdurulabiliyor bu zaman denilen şey napıcaz şaştım kaldım :)))

   Sil
 9. Çok güzel yazmışsın. Önce vaktimiz oluyor kıymet bilmiyoruz sonra da vaktimizi geri almak için kaç takla atıyoruz. Her şey boş aslında en değerli zaman şu an yaşadığımız ama beceremiyoruz nedense?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok konsantre olamiyoruz sanirim malesef.. hemen aklimiz bie baska seye kayiyor yada baska seyler heves ediyoruz derken suan bitiyor gidiyor malesef..

   Sil
 10. Çok güzel yazmışsın. Önce vaktimiz oluyor kıymet bilmiyoruz sonra da vaktimizi geri almak için kaç takla atıyoruz. Her şey boş aslında en değerli zaman şu an yaşadığımız ama beceremiyoruz nedense?

  YanıtlaSil
 11. Bence bu anı yaşarken tadını çıkarın bu an geçerken aklınız kalmasın geride ki gelecek sizin olsun.Sevgile devam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hep bir keske yapabilsem modumuzdan cikabilsek iste yaptim oh ne guzel simdi de sunu yapiyorum diyebilsek hayat ne kolay ve guzel olacak degil mi :)

   Sil
 12. ne kadar motiveedici bir yazı olmuş kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. motivasyon sabit kalsa hiç gitmese çok daha güzel olacak :) teşekkür ederim :)

   Sil
 13. çok güzel bir yazı olmuş gerçekten zevkle okudum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim :)

   Sil
 14. Ah ne kadar dogru yazmissin. Zaman parmaklarimizin arasindan kayip gidiyor ve yakalayamiyoruz. Yapmak istediklerime ömür yetmeyecek maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sende yapamıyorsan artık derya biz yanmışızz :))) maşallah diyeyim :)

   Sil
 15. Zaman dediğimiz kavram artık o kadar hızlı ilerliyor ki yaşadığımızı bile anlayamıyoruz bazen. Çok güzel bir yazı, kaleminize sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gün içerisinde herşey okadar hızlı ki planlasan bile yetişmek öyle zor oluyor ki o planlara hep iki gün iki hafta iki ay geriden takip ediyoruz, çok teşekkürler :)

   Sil
 16. Zamanı parayla almak aslında mümkün. Günümüzde herşey para olduğu için insanlarda para kazanmak için zamanını harcıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gerçekten ya günün 12 saatten fazlasını para kazanabilmek için harcıyoruz bize kalan kısımlarda zaten yorgun gergin oluyoruz.. para için zamanı satıyoruz sanırım :)

   Sil
 17. Ne kadar da çok şey kaçırıyoruz! Para kazanmak için kaçırıyoruz, gereklilikleri yerine getirmek için kaçırıyoruz... Oysa kafa da hayaller, olması gerekenler.. Ne güzel anlatmışsınız..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kafamızda, gönlümüzde neler neler var değil mi aslında ama işte popüler bir cümle var ya hayaller paris gerçekler burası diye bu da öyle birşey sanki :)))

   Sil
 18. mükemmel yazmışsın yaaa. bu yazını bi ara koyayım blogumaaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. deep böyle mükemmel falan diyip beni heyecanlandırma lütfen :))

   Sil
 19. ayyy pardon tamam ya işte idare edeeer elinden geleni yapmışsın :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)))))) şimdi normale döndümm o zaman :)))

   Sil
 20. Bir ömür boyunca alacağımız nefes sayısı belli. Zaman sonsuz ama bizim zamanımız sınırlı.
  Üstelik içinde yaşadığımız çağda zaman daha da hızlı akıyor. Dedelerimizden daha hızlı hareket ediyoruz. Deniz aşırı ülkelere bir günde gidiyoruz ama bu yolculuklar bile bize fazla uzun geliyor.

  Aslında planlamamız gereken şey zaman değil kendimizdir.
  Zaman yönetimi insanın pusulası olmadan yapabileceği bir iş değildir. Ne kadar hızlı araba kullanırsanız kullanın eğer nereye gideceğinizi bilmiyorsanız sadece daha hızlı kaybolursunuz.
  Zamanı olmayıp da okunmayan kitapları ben okurum :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten eski dönemlere göre daha hızlı yapabildiğimiz şeyler bile fazla uzun geliyor.. ama önemli olan hayat çok hızlandığı halde bizim buna yetişemeyecek kadar hem çok isteksiz hem de bir o kadar istekli olmamız sanırım :)

   Sil
 21. "Zamanı satın almak" bana In Time (Zamana Karşı) filmini hatırlattı. Yazı çok güzeldi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmi izlememiştim bana da böylelikle fırsat çıkmış oldu :) Teşekkürler :)

   Sil
 22. 1defnemasalı!!!! kalemin ne güzelmiş senin ya!!! Çok beğendim...
  şu zaman bende beleş, değerlendiremiyorum bu sıkıntı da var maalesef, liste sağlam ama şu üşengeçliğim yok mu? derdim büyük düzen tutturamadım ki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fenooo senin yüreğinn çok güzel asılll :) çok teşekkürler,listeler her daim var zaten sayfa sayfa da gel gelelim onları kim uygulayacak :))) o üşengeçlik hepimizin göbek adı nerdeyse :)

   Sil
  2. valla yaa tembellikte rekor kırıcam... kalbim çok temiz değil söyleyeyim :((( ama teşekkür ediyorum ;)

   Sil
 23. Şuan en önemli AN!!! Değil mi? Sevgiler canımcım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şifre bu gerçekten de :)))

   Sil
 24. İngiliz atasözü vardı vakit nakittir diye zamanı satın alamayız keşke öyle bir şey olsa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. boşa paranı biriktirip bekleme diyorsun yani :))))

   Sil
 25. Biraz paradoks olmuş zamanı satın almak için para biriktirmek daha doğrusu para kazanmak için aynı zamanı daha çok tüketmek.. ama kulağa çocukça geliyor, çocukça bir şirinlik..
  Saatleri ileri alıyoruz anladık ama yaş aldıkça birileri saatleri de mi kısaltıyor sahiden..? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dark blue çelişkilerimin anlaşılması ve işin içinden çıkamayıp çocukluğa sarmamın tespitine bayıldım cidden :))) ama gerçekten de bu saatler azalıyor mu artık bilemedim ki gün 24 saat değil herhalde artık :)))

   Sil
 26. Çok güzel bir yazı olmuş <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Açelya :)

   Sil